Truhlářství je řemeslo s obrovskou tradicí, které se zabývá výrobou nábytku ze dřeva. Vzniklo ve 13. století postupnou specializací tesařů. Od 20. let 20. století se začíná výroba mechanizovat. Truhláři začínají používat například pásmové pily, vrtačky a frézy.
Není truhlář jako truhlář
I truhláři mají své specializace. Truhlář může být nábytkový, stavební či umělecký. Nábytkový truhlář vyrábí dřevěný nábytek a při výrobě zpracovává prkna, desky a hranoly. Následně z toho tvoří celé kusy. Truhlář stavební se zabývá dřevěnými součástmi staveb (okna, dveře, podlahy,…). Umělecký truhlář pak opravuje a restauruje historický nábytek a vytváří jeho repliky.
Vybavení truhlářské dílny
Tradiční truhlářské nářadí jako je pila, hoblík a dláto v dnešní době nahradilo moderní elektro nebo aku nářadí. Usnadní práci jak profesionálním truhlářům, tak i domácím kutilům. Práce se dřevem je tak mnohem rychlejší a přesnější. Mezi základní vybavení pak patří vrtačka, která nesmí chybět v žádné dílně, práce se dřevem se neobejde bez kvalitní pily a dokonalé zbroušení zajistí bruska. Dnešní truhláři se též neobejdou ani bez toho tradičního ručního nářadí.
Pracovní prostor
Správný truhlář se neobejde ani bez pracovního stolu, na kterém může zafixovat dřevo při řezání nebo broušení. Pokud si chce truhlář svou dílnu udržovat v čistotě a zároveň chránit své zdraví, musí investovat do odsávání pilin i jemného prachu nebo kvalitních průmyslových vysavačů.
Bezpečnost především
Jako v každé práci musí i truhláři dbát o svou bezpečnost. Co se týče osobních ochranných pracovních pomůcek určitě by měl mít každý truhlář pevnou pracovní obuv. Mezi další pomůcky patří rukavice, nejlépe protipořezové, vhodné oblečení a případně také ochranné brýle.